بیانیه ی شورای هماهنگی در گرامیداشت روز زبان مادری

بیانیه ی بیانیه ی شورای هماهنگی در گرامیداشت روز زبان مادری

🔹 بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان به مناسبت روز زبان مادری

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان با صدور بیانیه‌ای به مناسبت روز زبان مادری بر حق آموزش به زبان مادری تاکید کرد. این شورا در بیانیه خود، آموزش زبان مادری را لازمه تفاهم فرهنگی میان همه اقوام حاضر در سرزمین ایران دانسته و تاکید کرد: «احساس تعلق خاطر سرزمینی و همبستگی ملی جز با اشاعه برابری فرهنگی میان همه اقوام ایرانی بدست نمی‌آید. احترام به زبان مادری همه اقوام ایرانی از پیش‌شرط‌های برابری فرهنگی است.» متن کامل فارسی این بیانیه که به زبانهای اقوام مختلف ایرانی و همراه با زبان انگلیسی در کانال تلگرام شورا منتشر شده را در ادامه بخوانید:

«از سال ۲۰۰۰ یونسکو به منظور بزرگداشت و حفاظت از تنوع زبانی و فرهنگی هر ساله ۲ اسفند (۲۱ فوریه) را به نام روز جهانی زبان مادری نام‌گذاری کرده است .اهمیت این روز از آن جهت است که بنابر آمارهای جهانی در حال حاضر ۴۳ درصد از زبان‌های دنیا در معرض خطر نابودی قرار دارند. علاوه بر این تحقیقات مربوط به یونسکو نشان می‌دهد که آموزش به زبان مادری در مراحل ابتدایی منجر به موفقیت بیشتر کودکان در یادگیری در مدارس و مشارکت بیشتر والدین در امر بهبود کیفیت آموزشی می‌شود. این مهم تا بدانجاست که یونسکو آموزش به زبان مادری در دوره آموزش عمومی را یکی از پیش شرط‌های مبارزه با بی‌سوادی تلقی و تعقیب می‌کند.

جامعه بین الملل نیز اهمیت و ضرورت آموزش زبان مادری را به درستی پذیرفته و آن را به عنوان یک حق اساسی بشری به رسمیت شناخته است. به طوری که در چندین معاهده و اعلامیه تهیه شده از سوی مراجع بین‌المللی ،ضمن تصریح به حقوق اشخاص در آموزش زبان مادری خود تعهدات مثبت و منفی دولت‌ها نیزدر شناسایی این حق مورد تاکید قرار گرفته است.

6 thoughts on “بیانیه ی شورای هماهنگی در گرامیداشت روز زبان مادری

 1. Natashusn7i

  Perfect update of captcha solution package “XRumer 19.0 + XEvil 5.0”:

  Captchas solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Mail.Ru, SolveMedia, Hydra,
  and more than 12000 another size-types of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software.

  Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

  Free XEvil Demo available.

  See you later!
  P.S. A Huge Discount -30% for XEvil full version until 15 Jan is AVAILABLE! 🙂

  XEvil Net

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.