بیانیه ی شورای هماهنگی پیرامون اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

✅بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

به نام خداوند جان و خرد

پس از کش و قوس فراوان، بالاخره افزایش حقوق فرهنگیان شاغل با رضایت نسبی آنها انجام شد. اما با نگاهی به وضعیت معیشتی مردم، سقوط ارزش پول ملی و … به وضوح می توان مشاهده نمود که معلمان و بیشتر اقشار ‌جامعه، فقیرتر شده‌اند. چنانکه افزایش حقوق اخیر عملا به مرهمی موقت بر دردی عمیق تبدیل شده است.

دو دهه است که شورای هماهنگی همدوش با فعالان صنفی با شیوه های گوناگونی مانند کمپین، مذاکره، مکاتبه، تجمع و تحصن برای تحقق مطالبات صنفی و آموزشی، تمام راه های مدنی ممکن را به کار گرفته است و در این راه، فعالان صنفی متحمل هزینه های رنگارنگی مانند زندان، تبعید و اخراج شده‌اند اما همچنان راه ارزشمند خود را ادامه می دهند.

بدون تردید افزایش حقوق ماههای اخیر فرهنگیان شاغل در قالب اجرای رتبه بندی و نیز طرح در دست اجرای همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان نیاز به بحث و بررسی دارد.

شورای هماهنگی چه خود در بطن مذاکرات حضور داشته باشد چه نباشد مانند مواضع قبلی خود، با هرنوع افزایش حقوقی که منافع معلمان را تأمین کند، موافق است و از کسانی که صادقانه در این مسیر، قدم بر‌می‌دارند، قدر دانی و حمایت می‌کند. زیرا اصل اول برای شورا تامین منافع فرهنگیان شاغل، بازنشسته و دانش آموزان البته از طریق استفاده بهینه از تمام ظرفیت های موجود است. سردمداران بارها تاکیدکرده اند : بدون مشارکت مردم نمی توان بر مشکلات فائق آمد. ضمن تأیید این سخن، اعلام می کنیم : مشارکت واقعی بر پایه موجودیت نهادهای مدنی و صنفی مستقل و احزاب رسمی، مورد اعتماد و پاسخگو ممکن است. در چنین بستری است که هم افزایی و هم اندیشی در رگ های اجتماعی جاری می شود. در غیر این صورت مردم افرادی جدا از هم اند که یا فریادشان به جایی نمی رسد یا به راحتی بازیچه فریبها و هیاهوهای تبلیغاتی می شوند.

ایجاد کمپین های موقت از سوی فرد یا افرادی بدون شناسنامه، اگرچه می تواند گاهی تأثیرگذار باشد ولی به دلیل نداشتن مسئولیت قانونی، ناپایدارند و عملکرد آنها به علت وابستگی به خلق و خوی افراد، در درازمدت به نفع جامعه هدف نیست و ممکن است تحت تاثیر زد و بندهای سیاسی قرار گیرد. به دلیل فقدان پایگاه های اجتماعی مستقل است که همواره از جامعه ایران به عنوان جامعه کوتاه مدت یا کلنگی یاد می کنند.

به طور قطع هم اندیشی و همگرایی با نهادهای مردمی در جهت حل مشکلات و پیشبرد امور، قابل توجه و ستایش است مشروط بر اینکه ملزومات آن را مدنظر قرار دهند تا این شائبه ایجاد نشود که انجام امور مهم و تحقق مطالبات، تنها با لابیگری و لطف دولت ممکن است که در آن صورت باید بی اعتباری این شگردها را به دیگر ناکارآمدی های مدیریتی افزود.

از نظر شورای هماهنگی تنها راه تحقق مطالبات، عبور از مسیر تشکل یابی صنفی و مستقل است. در همین راستا ضروری است بر چند نکاتی تأکید شود :

یکم : متاسفانه تاکنون آنگونه که شایسته است منافع بازنشستگان، این سرمایه های راستین جامعه در نظر گرفته نشده است. خواسته های آنها مشخص است. همانطور که در جریان مذاکرات با سازمان برنامه و بودجه توافق کرده اند، خواستار افزایش حقوق تا حداقل نود درصد حقوق شاغلین و البته اجرای آن از ابتدای سال ۱۳۹۹، تبدیل این توافق به ماده ای مستقل در قانون مدیریت خدمات کشوری و نیز اجرای حکم مرداد ماه سال ۱۳۹۸ دیوان محاسبات کشور (در جهت استیفای معوقات مطالباتی سیزده ساله خود)، ایجاد امکان مشارکت در اداره صندوق بازنشستگی و درواقع اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری هستند.

دوم : در پروسه افزایش حقوق بخشی از شاغلان، عملا ظلمی مضاعف نسبت به نیروهای زحمتکش کادر خدماتی روا داشت شده‌است. دولت و مجلس در هر گامی که برای رفع مشکلات بر می دارند باید منافع این قشر زحمتکش را لحاظ نمایند.

سوم : دولت‌ها در هر دوره با افزایش حقوق جزیره‌ای کارمندان سایر ارگان‌ها، میان دستمزد فرهنگیان و سایر کارمندان دولت فاصله‌ای ایجاد نموده‌اند که موجب تبعیض و ظلم آشکار میان فرهنگیان و کارمندان سایر دستگاه‌های دولتی شده‌است که با این مقدار افزایش حقوق‌ها و نرخ تورم مرتفع نمی‌گردد. شورای هماهنگی خواهان حقوق همتراز و یکسان با سایر کارمندان دولت است و به شیوه های مدنی برای مطالبه دستمزد عادلانه و بالای خط فقر تلاش می کند و از تمام ظرفیت‌ خود برای تحقق کامل مطالبات فرهنگیان استفاده می کند. طبیعتا رویکرد تعاملی از طریق گفتگو و مذاکره، اولویت نخست این شوراست، اما سایر ابزار و روش های دمکراتیک را که در قانون پیش بینی شده است، برای خود محفوظ می داریم.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
سوم مردادماه یک هزار و سیصد و نود و نه

2 thoughts on “بیانیه ی شورای هماهنگی پیرامون اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

  1. zovre lioptor

    I was curious if you ever thought of changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

    Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.