کتاب “مدیریت خانواده وسبک زندگی” یاکتاب “تبعیض جنسیتی؟” نویسنده: مریم جمشیدی


چند وقتی از حذف عکس دختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان می‌گذرد، ماجرایی که وقتی با اعتراضات مردم در شبکه‌های اجتماعی و پیشنهادهایی مانند تهیۀ پرینت عکس مریم میرزاخانی به جای جلد مورد نظر همراه شد، مسئولان را به پاسخ‌گویی واداشت و شلوغ بودن طرح! را علت این حذف بیان کردند و در آخر مجبور به عذرخواهی شدند.

گویا این حذف و تحقیر زنان ادامه دارد تا جایی که راهش را به کتاب «مدیریت خانواده و سبک زندگی» پایه دوازدهم دختران باز کرده است.

در صفحات این کتاب، نمونه‌های آشکاری از تبعیض جنسیتی (مقایسه نکردن آزادی ‌های فردی پسر و دختر) ازدواج به هر قیمتی (برای این‌که دختر را ترشی! نیندازند) تسریع در ازدواج ( دیر شدن و افسردگی گرفتن)، و بالاخره کار خانگی که وظیفه ابدی دختران و زنان و امری پیش‌پا‌افتاده و آسان شمرده شده‌است، به چشم می‌خورد.

بخش هایی از آموزه های کتاب “مدیریت خانواده و سبک زندگی”

از دید نگارنده در حال حاضر نام  این کتاب را باید ” آموزش ازدواج و خانه‌داری و اطاعت از همسر” گذاشت زیرا مؤلفان آن گرفتار افکار و سنت‌های بدوی بوده و زن را فقط برای خانه و در خانه می‌خواهند.

زنانی که آزادی‌های فردی کمتر از مردان بخواهند و ازدواج، خانه‌داری، شوهر‌داری، و فرزندداری اولویت اول و آخر آن‌ها باشد.

دخترانی که در این پایه تحصیل می‌کنند باید خود را برای کنکور و پذیرش در دانشگاه آماده کنند؛ به جای خواندن این کتاب که با مضامین تحقیر‌آمیز و پر از اشکال مختلف تبعیض جنسیتی و اصرار به ازدواج و تحمیل کارخانگی به عنوان کاری زنانه به آنان همراه است، باید درس مستقل بودن، شجاعت و اعتماد به نفس داشتن و همچنین راهکارهایی برای جلوگیری و مقابله با مشکلات احتمالی آموزش داده شود.

 

برگرفته شده از bahambari.blog.ir

2 thoughts on “کتاب “مدیریت خانواده وسبک زندگی” یاکتاب “تبعیض جنسیتی؟” نویسنده: مریم جمشیدی

 1. Major

  I have been browsing online more than 4 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you
  did, the internet will be a lot more useful than ever before.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.