توبا آزموده که بود و چه کرد؟

            طوبی آزموده دختر مرحوم میرزا حسن خان سرتیپ در سال 1257 ش 1294 / ق. به دنیا آمد او در چهارده سالگی به همسری عبدالحسین میرپنج درآمد. این زن و شوهر، فرزندی نداشتندو اختلاف سنی آنها نیز زیاد بود. میرپنج برای مشغول داشتن زن خود، او را به وسیله معلمان خصوصی به تحصیل فارسی وعربی و فرانسه تشویق کرد. آزموده در این فرصت توانست زبان و ادبیات فارسی، عربی و فرانسه را به خوبی فرابگیرد.

از کارهای  مهم طوبی آزموده که موجب شده تا از او به عنوان فعال سیاسی، اجتماعی زنان در دوره مشروطه یاد شود، این است،  که او در سال 1286خورشیدی دبستان دخترانه ناموس را که بعد از مدرسه ی دوشیزگان دومین مدرسه دخترانه در ایران بود تأسیس کرد. او در اول مهر ماه 1315 خورشیدی در سن پنجاه و هشت سالگی، در تهران در گذشت.

فعالیت های سیاسی اجتماعی

تنها اقدام مهم اجتماعی که اسم طوبی آزموده را ماندگار کرد، تأسیس مدرسه ای جدید تحت عنوان دبستان دخترانه ناموس در سال 1286 در خیابان شاهپور (حافظ فعلی) و نزدیک چهار راه حسن آباد بود. او توانست در مدتی کوتاه تعداد مدارس دخترانه را به شش دستگاه برساند، و در سال 1293 خورشیدی یعنی 8 سال پس از تاسیس اولین مدرسه نزدیک به 3474 دختر دانش آموز را جذب این مدارس کند.

خانم آزموده، این مدارس را به صورت یکی از مهم ترین و مجهزترین مدارس متوسطه کامل و کانون پرورش دختران متجدد درآورد. به عبارت دیگر اگر میرزا حسن رشدیه بنیانگذار مدارس کنونی پسرانه است، طوبی آزموده را نیز باید بنیانگذار مدارس دخترانه کنونی دانست.

البته لازم به ذکر است که اولین مدرسه دخترانه توسط خانم بی بی وزیرف به نام دبستان دوشیزگان در 1285 ش (یک سال قبل از مدرسه ناموس) تأسیس شد که ظاهراً خانم طوبی از او خواست که اجازه دهد تا در آنجا تدریس کند که با مخالفت مدیر مدرسه دوشیزگان روبرو شد.

گسترش مدرسه ناموس

مدرسه ناموس چند سال بعد از تاسیس، به خیابان فرمانفرما و بعد از آن به محل بزرگتری در خیابان شاهپور (حافظ فعلی) منتقل شد. در این زمان مدرسه ناموس به قدری توسعه یافته بود، که به صورت یکی از مهم ترین و مجهزترین مدارس متوسطه کامل درآمد، و تا پایان دوره دبیرستان دختران را آموزش می داد، به طوری که در 1307 خورشیدی اولین گروهِ دیپلمه مدرسه ناموس فارغ التحصیل شدند.

نخستین دسته از این گروه شامل خانم ها توران آزموده، فخر عظمی ارغنون، بی بی خانم خلوتی، گیلان خانم، فرخنده خانم و مهرانور سمیعی بودند. ایشان علاوه بر دایر کردن مدارس دخترانه، کلاس های اکابر را جهت جذب زنان مسن تر نیز دایر نمود.

مردانی که ایشان را دراین راه یاری می دادند عبارت بودند از: سیدجوادخان سرتیپ، میرزاحسن رشدیه، نصیرالدوله و ادیب الدوله.

بانو آزموده به پاس جبران کمک ها و هدایت های میرزاحسن رشدیه نسبت به ایشان در نظام نامه مدرسه مقرر داشته بود که برای همیشه و تا هر زمان که مدرسه ناموس پابرجاست، یکی از دختران خاندانِ رشدیه می تواند در آن تدریس کند.

چرا مدرسه خانم آزموده هیچ گاه تعطیل نشد؟

همانطور که می دانیم در صدر مشروطه مدارس جدید دخترانه با توجه به گرایشات مذهبی بسیار بالای مردم و هم چنین به دلیل حساسیت فوق العاده ای که مردم نسبت به آنها داشتند بیشتر زیر ذره بین بودند، زیرا از طرفی این نوع مدارس معمولاً توسط اتباع دولت های بیگانه خصوصاً مبلغه های مسیحی (همانند مدارس بیت ایل، الیانس، جردن و فرانکوپرسان) در سراسر ایران تأسیس می شدند. (خصوصاً که بعدها هم زمان با تأسیس مشروطه و مجلس شورای ملی، مدارس ملی و مردمی نیز متأسفانه در عمل ادامه دهنده همان سیاست مدارس خارجی در ایران بودند) و از طرف دیگر با وجود مکتب خانه های بی شماری که در سطح شهر وجود داشت، ضرورتی برای تأسیس مدارس جدید احساس نمی شد؛ این دو امر موجب شده بود که علما و مردم مذهبی نسبت به این مدارس حساسیت بیشتری از خود نشان بدهند.

اما در عین حال ما شاهد برخوردهای دوگانه علما و مردم با این گونه مدارس هستیم به این معنا که در آن واحد، نسبت به بعضی از این مدارس حساسیت شدیدی از خود بروز داده و در عین حال همزمان نسبت به بعضی دیگر حساسیتی از خود بروز نمی دادند که به عنوان مثال در اصفهان درست در زمانی که مدرسه خانواده صدیقه دولت آبادی توسط مردم و علما به تعطیلی کشیده می شود، همزمان مدرسه دخترانه دیگری در کمال آزادی به کار خود ادامه می دهد.

در باره ی  مدرسه ای که خانم آزموده آن را تأسیس کرده بود، همان مسئله تکرار می شود یعنی در حالی که مدرسه دوشیزگان (که توسط خانم وزیرف تأسیس شد) تحت فشار مردم و علما مدتی کوتاه پس از افتتاح به تعطیلی کشیده شد.

اما مدرسه ناموس که خانم آزموده آن را تاسیس کرد، تا سالیان متمادی بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه داد.

برای تبیین چرایی این امر لازم است تا نگاهی گذرا به عملکرد خانم بی بی وزیرف داشته باشیم.

خانم بی بی وزیرف (همسر موسی خان میر پنج) زنی روشنفکر از اهالی و تحصیل کرده قفقاز (یکی از جمهوری های روسیه) بود. ایشان با توجه به اینکه تربیت یافته فضای غیر دینی قفقاز بود، سعی می کرد تا فرهنگ غیر دینی خاص جوامع غربی را در ایران رواج دهد، برای همین علاوه بر تأسیس مدرسه دخترانه و دادن آموزش های غیر دینی به آنها، یکی دیگر از کارهای بی بی وزیرف آن بود که زنان را فرا می خواند تا در روزهای آخر هفته در خانه او گرد آیند و ضمن نوشیدن قهوه و کشیدن قلیان درباره موضوعات سیاسی خصوصاً از منافع دولت مشروطه (به سبک غربی) بحث کنند، و معمولاً خود ایشان سخنران آن جلسات بود.  طبیعی بود که این قبیل اقدامات از دید عموم مردم مذهبی وعلما پنهان نمی ماند. ایشان اقدامات تشویقی بسیاری را جهت جلب نظر عامه نسبت به مدرسه خود پی گرفت، ولی علی رغم این، مدرسه او همچنان مورد اعتراض مردم قرار می گرفت و زنها، شاگردان و معلم های مدرسه، او را مورد حمله فیزیکی و لفظی قرار می دادند.

از این رو پس از بازگشایی این مدرسه در سال 1324 ه .ق (در زمان تصدی وزارت معارف توسط صنیع الدوله)، به خاطر روندی که در تربیت غیر دینی دختران در این مدارس در پیش گرفته شده بود و آموزش و پرورش غربی معیار اصلی آنها بود، از طرف روحانیونی چون شیخ فضل الله نوری و سید علی شوشتری ، با مخالفت شدیدی روبرو شد، و آنها تاسیس چنین مدارسی را مایه وحشت و حیرت روِ سا و ائمه جماعت و قاطبه` مقدسین و متدینین دانستند.

ازاین رو در تاریخ اوائل صفر 1325 خورشیدی  هیاهو و جنجال گسترده ای در تهران همراه شد و مخالفان در لوایحی که علیه این مدرسه منتشر کردند چنین استدلال می کردند که : ” این مدرسه را بیگانگان به منظور رواج بی عفتی دایر کرده اند، حتی مستر مارلینگ (کاردار وقت سفارت انگلستان در تهران) در گزارش 16 ژوئیه 1908م . به سر ادواردگری (وزیر امور خارجه انگستان) می نویسد که در شهر شایع شده است که این مدرسه با تلقین همسر یکی از غلامان ما تشکیل شده است و ادامه می دهد، که واقعیت مطلب این است که زن مزبور [بی بی خانم وزیرف] در طبقه خود بر خلاف معمول، زنی است که خوب تحصیل کرده و سه ماه است که یک مدرسه دخترانه تشکیل داده است که دختران اشخاص خیلی محترم در آن درس می خوانند. سن بیشتر شاگردان هم کمتر از چهارده سال است.

خلاصه آنکه – همانطور که قبلاً نیز گفته شد- به نظر می رسد علت اصلی مخالفت این روحانیون ، زمینه سازی این مدارس در گرایش و پیروی زنان و دختران ایرانی از اصول و مبانی فرهنگ غرب و سست شدن پایه های ایمان اسلامی مردم بود. چنانچه پری شیخ الاسلامی نیز معتقد است که:

” ساخت  مدارس گوناگون که از آن پس [بعد از مشروطه] بصورت نهضتی درآمده بود، یکی از عوامل اصلی تغییر سیمای اجتماعی ایران – بطور اعم – و دگرگونی در وضع زنان – بطور اخص – بود. خانم های متجدد و روشنفکر در مواقع امتحانات و جشن های سالانه مدارس، اجتماعاتی در صحن آموزشگاه ها ترتیب می دادند و درباره وضع زنان، کنفرانس های مهیج و پرشوری برگزار می کردند. بسیاری از زنان روشنفکر و پیشرو، از فارغ التحصیلان همین مدارس بودند.

و بالاخره برای جلوگیری از شورش و آشوب، حکومت وقت مجبور شد موقتاً آن را تعطیل کند،اما پس ازمدتی (درمشروطه دوم) باردیگرمدرسه رابازکرد ولی حکومت، طی دستوری از ورود دختران بیش از یازده سال به این مدرسه جلوگیری کرد.

طوبی آزموده در این شرایط می دانست که تنها علت مخالفت علما با تأسیس مدارس دخترانه صرفاً به خاطر رواج فرهنگ بیگانگان می باشد، لذا بر آن شد تا با حفظ ظواهر اسلامی چنین القا کند که این مدرسه تنها به منظور ترویج فرهنگ اسلامی و با سواد کردن دختران تأسیس شده است. برای این منظور، هم در نصب تابلوی مدرسه و هم در مواد آموزشی و هم در برنامه های غیر آموزشی تجدید نظر کرده، سعی کرد تا ظاهری اسلامی به مدرسه خود ببخشد.

بنابراین، آزموده به کمک دو تن از شاگردان خود، احادیثی در تشویق فراگیری علم و کلمات قصار بزرگان دین را برای توجه هرچه بیشتر مردم بر دیوارهای مدرسه نصب می کرد.

تدریس قرآن، جزو برنامه های اصلی دروس مدرسه بود در مناسبت های مذهبی مجالس روضه خوانی نیز برقرار بود. او هم چنین در استفاده از معلمین مرد، بسیار احتیاط می کرد و برای این کار، شب ها در خانه خود بوسیله شوهرش از معلمین مرد مورد نظر دعوت می کرد.

بسیاری از شرح حال نویسان، این عمل طوبی را ریاکارانه و به منظور خام کردن اقشار مذهبی دانسته اند. به عنوان نمونه :  “ژانت آفاری معتقد است که خانم طوبی آزموده همان اقدامات خانم وزیرف را در شکلی جدید دنبال می کرد.”  بدرالملوک بامداد نیز معتقد است که خانم آزموده برای رهایی از مخالفت گسترده افکار عمومی، (که حتی به شکل اشعار هجو، نام دختران شرکت کننده در این مدارس بر سر زبان ها می افتاد) وتکفیر احتمالی علما در تمامی کلاس ها کتاب های مذهبی وقرآن تدریس می شد، و سالی چند روز مجلس روضه خوانی بر پا می گشت. یا در سایت تریبون فمینیستی چنین آمده است:

” فراز و نشیب هایی که مدرسه دوشیزگان و موِسس آن بی بی خانم با آن مواجه شده بود، طوبا را سخت هوشیار و مصمم تر می کرد. او به خوبی درک کرده بود که مخالفت خوانی ها و مانع تراشی هایی که گاه دانسته و گاه نادانسته مدرسه دوشیزگان را به تعطیلی کشانده بود، سد مهیبی است که مدرسه ناموس را باید از آنها دور ساخت. … ”  در این میانه طوبا که به دفع حملات دشمنان مصمم بود به فکر یاری جستن از علما و روحانیون نواندیش برآمد. … طوبا به کمک دو تن از شاگردان خویش، عبارات و کلمات قصار بزرگان دین را برای توجه هرچه بیشتر مردم بر دیوارهای مدرسه نصب می کرد و… او، درعین حال می کوشید، با یاری گرفتن از روضه خوان ها ومبلّغان و برپایی جلسات روضه خوانی در محیط مدرسه، تبلیغات مغرضانه سنت گرایان… را خنثی کند…

ظاهراً این سخن ها با توجه به اقدامات بعدی ایشان و هم چنین با توجه به کسانی که ازمدرسه او فارغ التحصیل شدند،(همانند فخرعظمی ارغنون، توران آزموده، بی بی خانم خلوتی، گیلان خانم، فرخنده خانم ومهر انور سمیعی واقعیت دارد و این برنامه ها چیزی جز ظاهر سازی های زیبا نبوده است.

شاهد دیگر، اینکه در مشروطه دوم بعد از فتح تهران و اعدام مجتهدینی همچون شیخ فضل الله و حاکمیت سکولارهایی امثال یفرم خان ارمنی، مجلس جشنی با حضور قریب به دوهزار نفر در مدرسه ناموس برگزار می شود و با دعوت از زنان متجدد ملل دیگر، نطق های مهیجی از طرف زنان ایراد می شود که از جمله آنها یکی از معلمین بود که در مقام شکرگزاری از دوران جدید گفت:

” هزاران شکر که منتهای آرزوی ایرانیان حاصل گردید. و میلیون ها سپاس و حق گذاری که دوره تبه روزگاری را طی کرده، پا به دایره زندگانی تازه گذاردیم، یعنی به واسطه اقدامات سرداران ملی و قهرمان آزادی و مجاهدین راه حریت و فداییان عدالت به انعقاد پارلمان و مجلس موفق شدیم… ”

یا سخنرانی که در جلسه امتحان مدرسه ناموس ایراد شد؛ علت دوری زنان از عالم تمدن [تجدد] در طول سال های گذشته را دور ماندن از فرمایشات پیامبر اسلام (ص) و تعلیمات دینی اسلام عنوان کرد. درتحلیل این امر باید گفت:  ” بعد از آنکه درمرحله اول از انقلاب مشروطه، تبلیغات مدلول به تثبیت ارزش های غربی و جایگاه اجتماعی مورد نظر [از نوع غربی] درباره زنان ایران به موفقیت دست نمی یابد، محافل وابسته تجددگرا درتعقیب هدف نهایی همسوسازی زن ایرانی درفرهنگ بین المللی، به منظوراستحاله و دگرگونی دراین بخش از جوامع شرقی ازدریچه متون جا افتاده و شناخته شده همانند تعلیم قرآن و هم چنین از برنامه های محبوب مردم همانند برنامه روضه خوانی و نصب پلاکاردهایی با مضمون احادیث مذهبی و دربخش آموزش ها، از آموزش وظایف نهادینه شده زنان، نظیر خانه داری، تعلیم و تربیت و… هم چنین با تحریک احساسات مردم درجذب هدفمند و هدایت شده، تعداد محدودی ازدختران یتیم و بی سرپرست به صورت مجانی اقدام به تغییر الگوهای جامعه زنان و بسط فرهنگ غرب در میان زنان می نماید.

به همین جهت در پی ایجاد مدارسی که از همان سال های اول مشروطه شروع به کار نمودندوبا عناوینی که همساز با انگاره های زنانه نظیر ناموس، مکتب خانه دختران مخدرات اسلامیه نامگذاری شده بود و حساسیت کمتری را برمی انگیخت، با آموزش علم خانه داری، حفظ الصحه، روش های صحیح تغذیه، فواید ورزش و تنفس در هوای آزاد و… زن تازه ای آفریده شد. بخشی از این آفرینش، ایجاد احساس بیگانگی و شرم زدگی زن نوگرا نسبت به زن سنتی بود؛ به طوری که دانسته های زنان سنتی به مثابه جهل و سخن و حرکات و رسوم آنان مایه سرافکندگی و خفت ملت پنداشته شد.

بعدها با نگارش کتاب هایی چون آداب معاشرت برای بانوان، آداب معاشرت،هدف پرورش زنان، تعلیم وتربیت دختران ایران تعلیمات خانه داری در اروپا و آمریکا (هر پنج کتاب از بدرالملوک بامداد) دستور زیبایی یا رموز آرایش بانوان (از عبدالحسین کافی 1316 ش) و… که حاصل ترواشات قلمی و یا ترجمه تربیت یافتگان این مکتب بود، روند تجددگرایی زن ایرانی شتاب بیشتری یافت.

معارف نسوان هم بی صاحب ماند.

در انتها می توان چنین نتیجه گرفت که خانم طوبی آزموده با استفاده از تجارب مدرسه دوشیزگان توانست با رعایت ظواهر شرعی نه تنها از تحریک افکار عمومی علیه خود جلوگیری کند، بلکه خوشنامی هم کسب کرده و در سایه آن به راحتی توانست مدارس خود را گسترش دهد و در نتیجه، بسیاری از تجدد طلبان توانستند در پوشش مدارس او به فعالیت فرهنگی مورد نظر خود بپردازند. آنها در وهله اول با تکیه بر شعارهایی مانند خودکفایی اقتصادی، صرفه جویی، ترویج کالاهای وطنی به میدان آمدند اما با تکامل صنعت و رشد تولید و ضرورت مصرف و بازاریابی به خصوص در کشورهایی چون ایران، استفاده از زنان در جهت ایجاد انگیزه برای مصرف با استفاده از جاذبه های زنانه، مد نظر قرار می گیرد، این نگرش به زن از جمله ویژگی های این دوران است (بعد از مشروطه و حکومت پهلوی) و به این ترتیب کارکرد جدیدی برای زن درنظر گرفته می شود که مانع اصلی آن دینداری زنان است.

امروزه بسیاری از روشنفکران، طوبی آزموده را با بزرگی یاد می کنند و معتقدند که ایشان علم را در جامعه نسوان زنده کرد اما باید به یاد داشته باشیم که مدارس، در آن زمان چندان وضع مطلوبی نداشتند و در حقیقت در بسیاری اوقات، مکتب خانه های دخترانه رقیب جدی مدارس جدید بودند،چنانکه در سال 1305 ش وقتی قرار شد اولین مدرسه دولتی در بوشهر تأسیس شود، مشکل اصلی، برکناری بانو ملاباجی مدیر اولین مدرسه مردمی در بوشهر بود. بانو ملاباجی که چهل سال قبل از آن ابتدا مکتب علوم دینی و زبان فارسی را در بوشهر اداره می کرد و سپس مدرسه معینیه را تاسیس کرده بود در بین بانوان جنوب ایران محبوبیت فراوانی داشت. این زن علی رغم جایگاه منحصر به فردی که داشت، توسط دستگاه رضا خان از کارش جلوگیری می شود.اما امثال مدارس خانم آزموده روز به روز گسترده و این دوگانگی در آموزش دختران از نقاط مبهم و تاریک تاریخ کشور ماست. علاوه بر اینکه بسیاری از این مدارس حتی به لحاظ آموزشی نیز وضع به غایت ناهنجاری به خود گرفته بودند بطوری که درسال 1331 ق گروهی از مدیران مدارس دخترانه نسبت به وضعیت نابسامان مدارس دخترانه تهران و بی توجهی وزارت معارف به آن، اعتراض کردندو یکی از آنها خطاب به وزارت معارف می نویسد: “در هر گذری بیست الی سی مدرسه [دایر] است ولی ابداً معلوم نیست که این اشخاص … لیاقت این امر مهم را دارند یا ندارند؟ مدرسه است یا وسوسه است؟ تدریس است یا تدلیس؟ مقام علم و معرفت است یا مکان لهو و لعب و شیطنت؟ ” هم چنین بسیاری از فعالان حقوق زنان مدعی بودند که اداره معارف به اشخاصی که صلاحیت علمی و اخلاقی ندارند به واسطه کاغذپرانی های بی محل و چاپلوسی و پارتی بازی ها و اشتباه کاری ها اجازه تأ سیس مدرسه دخترانه داده اند … و به اعتراض می نوشتند: معارف نسوان هم مثل خانه بی صاحب می ماند… هرکس به خیال خودش مکانی و اساسی ترتیب داده اسم آن را مدرسه گذاشته است.

طوبی آزموده مادر مدرسه ی دختران ایران؟  فایل پی دی اف 

498 thoughts on “توبا آزموده که بود و چه کرد؟

 1. tinyurl.com

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I
  provide credit and sources back to your blog? My blog is in the very same area of interest
  as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here.

  Please let me know if this ok with you. Thank you!

  Reply
 2. cheap airline tickets

  Nice post. I was checking continuously this blog and I’m
  impressed! Very useful information specifically the last
  part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this particular info for a very
  long time. Thank you and best of luck.

  Reply
 3. super cheap flights

  Everyone loves what you guys tend to be up too. This kind of
  clever work and exposure! Keep up the awesome works guys I’ve added you guys to
  our blogroll.

  Reply
 4. how to book cheap flights

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Thank you!

  Reply
 5. flights

  Hi there, just wanted to tell you, I loved this article.
  It was inspiring. Keep on posting!

  Reply
 6. cheap flights now

  you’re in reality a excellent webmaster. The site loading velocity is incredible.

  It seems that you are doing any unique trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a
  magnificent job on this topic!

  Reply
 7. gamefly

  Good site you have here.. It’s hard to find
  high quality writing like yours these days.
  I honestly appreciate individuals like you!
  Take care!!

  Reply
 8. gamefly

  I was suggested this blog by my cousin. I am not
  sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.
  You are incredible! Thanks!

  Reply
 9. 카지노

  It’s very straightforward to find out any matter on web as compared to textbooks,
  as I found this paragraph at this website.

  Reply
 10. http://tinyurl.com

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this
  information! Thanks!

  Reply
 11. tinyurl.com

  Hello, yes this piece of writing is truly fastidious and I have learned
  lot of things from it regarding blogging. thanks.

  Reply
 12. tinyurl.com

  Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure
  why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers
  and both show the same results.

  Reply
 13. tinyurl.com

  Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess
  I will just book mark this blog.

  Reply
 14. malojan

  Mgosoft PDF Tools 4.1.0.0 Multilingual | 680 Mb

  Mgosoft PDF Tools is a powerful toolkit that combines all the tools you need to process your documents in one package. It can be used to encrypt, split and merge PDF files, as well as remove passwords and apply watermarks.
  Encrypt documents and remove passwords
  First and foremost, this application can be used to protect PDF files, preventing others from opening them or performing http://www.resultatservice.com/resserv/v2/template/templateFrame.jsp?link=https://riannualesun.weebly.com

  6add127376 malojan

  Reply
 15. jacvol

  Xilisoft Premier Toolkit is an application suite designed for personal computer users seeking to transfer or edit their images, music, and video files. All tools are designed with a user-friendly interface. This allows users to combine the tools into a suite that solves any image, music, or video needs they may have.
  Adjust, or “Perfect”, your images. In “Adjust”, you can apply various adjustments such as brightness, contrast, sharpness, saturation, glare removal and more https://zigrolane.weebly.com

  6add127376 jacvol

  Reply
 16. gavrelly

  Microsoft SQL Server Object Explorer
  SQL Server Data Tools is based on Visual Studio where the SQL Server Object Explorer automatically shows the objects stored in your SQL Server database. Whenever you want to see a particular object, right click on it and select “Explore SQL Server Object”.
  In the SQL Server Object Explorer you will see all the objects stored in the corresponding database. Right click on any item to see its attributes, including fields, tables, views, stored procedures, XMLs, functions and so https://www.sexyfuckgames.com/friendly-media.php?media=https://brookevaniz.weebly.com

  6add127376 gavrelly

  Reply
 17. lavgov

  Grab it now from Softpedia.

  This very accurate, easy to use and still free to use software will allow you to take control over your internet connection. In addition to allowing you to monitor the speed and the packet loss on a given interface, pingIT also allows you to view a detailed packet analysis, which includes the total size, the TCP protocol issues and the retransmission attempts so that you have a good idea of what went wrong and what is currently being re-transmitted http://secure.supercontrol.co.uk/aff/redirect/?siteID=217&affiliateID=6014&url=https://thromrutase.weebly.com

  6add127376 lavgov

  Reply
 18. ragmar

  Find it from the DesignSoft Newton Downloads page on its website.
  SimView Explainer
  SimView is a software solution that enables you to easily create animations and movies of your high quality 3D scene. Besides, this software allows you to show what happens when you rotate or move a specific object, zoom inside a virtual scene, or navigate through a particular area. In short, it’s a useful solution for doing CAD drawings or 3D animations.
  Explorer’s dream http://klassn.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=https://sosubsmenre.weebly.com

  6add127376 ragmar

  Reply
 19. elodrig

  The purpose of RAID is to allow for a fixed number of disk drive components to be mounted in one enclosure with the ability to divide the storage space and also to be used to increase the speed and and the function of the storage space. Along the way to building this storage system, you will have the ability to set up your own RAID options from 0 to 6 to be chosen according to what you need.
  Playing the game is fairly easy, you need to be careful however and establish which RAID option https://maps.google.com.sa/url?sa=t&url=https://breathmotchire.weebly.com

  6add127376 elodrig

  Reply
 20. elodrig

  The purpose of RAID is to allow for a fixed number of disk drive components to be mounted in one enclosure with the ability to divide the storage space and also to be used to increase the speed and and the function of the storage space. Along the way to building this storage system, you will have the ability to set up your own RAID options from 0 to 6 to be chosen according to what you need.
  Playing the game is fairly easy, you need to be careful however and establish which RAID option https://maps.google.com.sa/url?sa=t&url=https://breathmotchire.weebly.com

  6add127376 elodrig

  Reply
 21. elodrig

  The purpose of RAID is to allow for a fixed number of disk drive components to be mounted in one enclosure with the ability to divide the storage space and also to be used to increase the speed and and the function of the storage space. Along the way to building this storage system, you will have the ability to set up your own RAID options from 0 to 6 to be chosen according to what you need.
  Playing the game is fairly easy, you need to be careful however and establish which RAID option https://maps.google.com.sa/url?sa=t&url=https://breathmotchire.weebly.com

  6add127376 elodrig

  Reply
 22. bit.ly

  Hi there mates, how is everything, and what you want to say regarding this post, in my view its
  genuinely amazing for me.

  Reply
 23. tinyurl.com

  Hello it’s me, I am also visiting this site daily, this web site is truly good and
  the viewers are actually sharing nice thoughts.

  Reply
 24. tinyurl.com

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter
  to be really something that I think I would never understand.

  It seems too complex and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  Reply
 25. Booker Vitez

  Hiya! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!|

  Reply
 26. Vito Knueppel

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great blog!|

  Reply
 27. Felipa Worland

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to provide one thing again and help others such as you aided me.|

  Reply
 28. Connie Bier

  Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My site covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!|

  Reply
 29. Hubert Meisenburg

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s website link on your page at proper place and other person will also do same in support of you.|

  Reply
 30. Stefania Measheaw

  What’s up, yup this paragraph is in fact nice and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.|

  Reply
 31. Pete Klakowicz

  Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thanks for providing these details.|

  Reply
 32. Milford Drexler

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. thanks|

  Reply
 33. Debbra Pollart

  You can definitely see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.|

  Reply
 34. Winnie Colling

  Hello colleagues, pleasant paragraph and fastidious arguments commented at this place, I am really enjoying by these.|

  Reply
 35. Lucas Mcvenes

  I just like the helpful info you supply in your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at once more right here frequently. I’m rather sure I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!|

  Reply
 36. Lindsey Bozwell

  Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.|

  Reply
 37. Amado Demling

  Excellent blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any tips? Many thanks!|

  Reply
 38. Lawanna Raudenbush

  Hello I am so thrilled I found your webpage, I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great work.|

  Reply
 39. Tomasa Romeiro

  Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!|

  Reply
 40. Tandy Mapes

  Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say excellent blog!|

  Reply
 41. Andrew Belgarde

  Hello There. I discovered your blog the usage of msn. This is an extremely neatly written article. I will make sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful information. Thank you for the post. I will definitely return.|

  Reply
 42. Lovie Sleeman

  Hi, I log on to your new stuff on a regular basis. Your writing style is awesome, keep it up!|

  Reply
 43. Shawana Kretz

  Pretty nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I am hoping you write once more very soon!|

  Reply
 44. http://bit.ly/3aZvKUC

  you’re really a excellent webmaster. The website loading pace is incredible.

  It seems that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you’ve done a excellent process on this
  matter!

  Reply
 45. Lyle Mccrimon

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea|

  Reply
 46. Kaycee Guinto

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful information particularly the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and best of luck.|

  Reply
 47. Shanell Buehler

  Spot on with this write-up, I really believe this site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the info!|

  Reply
 48. Refugio Gulnac

  I know this website offers quality depending content and other data, is there any other web page which presents these kinds of data in quality?|

  Reply
 49. Gerardo Scott

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly loved browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing for your rss feed and I am hoping you write once more soon!|

  Reply
 50. Maria Requena

  Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

  Reply
 51. Beverley Inserra

  Normally I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great post.|

  Reply
 52. http://tinyurl.com/22eatnqm

  When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time
  a comment is added I receive four emails with the same comment.
  There has to be an easy method you can remove me from that service?
  Thanks!

  Reply
 53. tinyurl.com

  Hi i am kavin, its my first time to commenting
  anywhere, when i read this article i thought i could also make comment
  due to this good post.

  Reply
 54. Dell Amisano

  Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this page.|

  Reply
 55. Roberto Fiechter

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to stop hackers?|

  Reply
 56. Sasha Shank

  These are genuinely fantastic ideas in about blogging. You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.|

  Reply
 57. Romaine Skane

  This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read article!|

  Reply
 58. Alvaro Ricken

  I take pleasure in, cause I found exactly what I was having a look for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye|

  Reply
 59. Neil Mondier

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this website is truly good.|

  Reply
 60. Darius Forson

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.|

  Reply
 61. Silva

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

  Reply
 62. Linwood

  Greetings! Very useful advice in this particular article! It is the little changes which will make the most important changes. Many thanks for sharing!|

  Reply
 63. http://tinyurl.com/

  I’m gone to tell my little brother, that he should also visit this website on regular basis to obtain updated from
  most up-to-date gossip.

  Reply
 64. tinyurl.com

  hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right
  here. I did however expertise several technical issues using this website, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining,
  but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with
  Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again soon.

  Reply
 65. NJ yakınlarındaki 5135 Eczaneler

  Talk to your pharmacist. Get Started. RXCare Pharmacy and Kwik Mart.

  RXCare Pharmacy offers personalized services through our friendly staff.
  We get to know your needs and will go the extra mile to fulfill them.
  We offer our services in Dade city and Zephyrhills. Our Locations.
  Our Services.

  Reply
 66. Advair dose range

  17-Nov-2017 evlerimizde artık kullanmadığımız veya tarihi geçmiş olan ilaçların geneline verilen isimdir.
  bunların türkiye’deki imha yöntemleri henüz.

  Reply
 67. http://www.accpp.link/

  Wow, amazing blog structure! How lengthy have you ever been blogging
  for? you make running a blog look easy. The whole glance of your web site is wonderful, let alone the
  content material!

  Reply
 68. tinyurl.com

  When someone writes an article he/she maintains the idea of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  Therefore that’s why this article is amazing. Thanks!

  Reply
 69. tinyurl.com

  This piece of writing will assist the internet visitors for creating
  new weblog or even a weblog from start to end.

  Reply
 70. http://saigonxua.ca/raycon/

  It is not my first time to pay a quick visit this website, i am visiting this website dailly and obtain nice information from here
  daily.

  Reply
 71. tinyurl.com

  always i used to read smaller articles that also clear their motive, and that
  is also happening with this paragraph which I am reading
  at this place.

  Reply
 72. tinyurl.com

  Hello, Neat post. There is an issue along with your web
  site in web explorer, would check this? IE still is the market leader and a large section of other
  people will omit your great writing because of this problem.

  Reply
 73. http://tinyurl.com

  Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some
  of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be
  bookmarking and checking back frequently!

  Reply
 74. coupon

  Quality content is the secret to interest the visitors to
  pay a quick visit the web page, that’s what this web page is providing.

  Here is my blog post: coupon

  Reply
 75. coupon

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this web site on regular basis to obtain updated from most recent reports.

  my page: coupon

  Reply
 76. tinyurl.com

  This is a topic that’s near to my heart… Many thanks!
  Where are your contact details though?

  Reply
 77. fisting seks partisi petite son

  Asker kadınların götleri asker karisi siken turk twitler porno izle asker pornasi indir asker, karisi, siken, turk,
  twitler sex video asker pornasi indir.

  Reply
 78. http://tinyurl.com/

  What’s up, for all time i used to check weblog posts here early in the dawn, because i like to find out more and more.

  Reply
 79. http://tinyurl.com

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It will always be interesting to read through content from other authors and practice
  something from their websites.

  Reply
 80. http://www.sayidoweddingfayres.co.uk

  I’ve been browsing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty
  worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the
  web will be a lot more useful than ever before.

  Reply
 81. craft3d.dk

  What a material of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge on the topic of unexpected feelings.

  Reply
 82. http://sparrowon.cds509.euginda.com/

  Hi! I know this is somewhat off topic but I
  was wondering if you knew where I could find a captcha
  plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as
  yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

  Reply
 83. 먹튀신고

  Hi, the whole thing is going fine here and
  ofcourse every one is sharing facts, that’s truly good,
  keep up writing.

  Reply
 84. eskimiş femdom turkish tecavüz

  Ahu tuba vido araması için 35⭐ porno filmi listeniyor.
  En iyi ahu tuba vido sikiş videoları 7DAK ile, kaliteli sikiş videoları, türkçe izlenme rekoru kıran seks
  izle.

  Reply
 85. 먹튀캅

  When someone writes an post he/she retains the image of a user in his/her mind that how
  a user can understand it. Therefore that’s why this paragraph is great.
  Thanks!

  Reply
 86. coupon

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog
  and wished to mention that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.

  After all I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write
  once more very soon!

  My web-site coupon

  Reply
 87. tracfone special

  I enjoy what you guys are up too. This type of clever work and
  exposure! Keep up the terrific works guys I’ve
  you guys to blogroll.

  Here is my homepage – tracfone special

  Reply
 88. Insulin delivery by mail

  How to buy diabetes medication online without a
  prescription and without any hassle? Where to buy cheap diabetes drugs online without a prescription?
  Reliable black market for buying diabetes medications?
  Buy Invokana online with free shipping

  Reply
 89. Islam Berkemajuan

  With all due respect, is there anyone in the universe more enlightened than our chairman, Qlipoth? Qlipoth acquiesces in all our business decisions, never asking or questioning why. How great a privilege! How great a trust!

  Reply
 90. ansial sin receta en Bélgica

  Nice blog here! Also your web site loads up
  very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my website loaded up as fast as yours lol

  Reply
 91. acheter du nasobec

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it
  😉 I am going to revisit once again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide
  others.

  Reply
 92. Mabel

  I am in fact glad to read this website posts which contains tons of helpful information, thanks for providing such information.

  Reply
 93. comprar ciprofloxacine en Montreal

  Generally I don’t learn article on blogs, but I would like
  to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great article.

  Reply
 94. cipro disponible en ligne en France

  I’m really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A number of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any tips to help fix this problem?

  Reply
 95. cipro zonder recept verkrijgbaar in Amsterdam

  Thanks , I’ve recently been searching for information about this subject for a
  while and yours is the best I have discovered till now. However, what in regards
  to the conclusion? Are you sure in regards to the source?

  Reply
 96. dexasone 1 mg sans consultation médicale

  I’m curious to find out what blog system you’re working with?
  I’m having some small security issues with my latest website and I’d like to find something more safe.
  Do you have any recommendations?

  Reply
 97. farlutal te bestellen in België

  Hiya very nice blog!! Man .. Beautiful .. Superb ..

  I’ll bookmark your web site and take the feeds also?
  I am satisfied to search out numerous useful info here in the post, we’d
  like develop more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

  Reply
 98. acillin zu verkaufen in Deutschland

  Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different web browsers and both show the
  same outcome.

  Reply
 99. Kauf von Markenmedikamenten Mylan

  Hey there! I simply want to offer you a big thumbs up for your great info you have got right here
  on this post. I will be coming back to your website
  for more soon.

  Reply
 100. acquisto di atorlip in Québec

  An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to write more about this subject,
  it may not be a taboo subject but typically folks don’t
  talk about such subjects. To the next! Cheers!!

  Reply
 101. бастық туралы нақыл сөздер

  I blog frequently and I truly thank you for your information. Your article
  has truly peaked my interest. I will take a note
  of your website and keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your RSS feed as well.

  Reply
 102. August

  What’s up everybody, here every person is sharing these
  know-how, thus it’s fastidious to read this blog, and I used to pay a quick visit this web site everyday.

  Reply
 103. allegra sem receita médica em Leuven

  A person essentially assist to make severely articles I
  might state. That is the first time I frequented your website page and so far?
  I amazed with the analysis you made to make this particular put up incredible.
  Excellent activity!

  Reply
 104. Purchase Surveillance Camerawoman TTD

  My brother recommended I might like this website.
  He was totally right. This post actually made my
  day. You can not imagine just how much time I had spent
  for this information! Thanks!

  Reply
 105. Speaker Large TV Man TTD Value

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely
  picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website, as I experienced to reload the
  site a lot of times previous to I could get it to load
  correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will
  sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your
  respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

  Reply
 106. Purchase Shield Cameraman TTD

  Hello just wanted to give you a quick heads up and let you
  know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure
  why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *