بیانیه ی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

به نام خداوند جان و خرد

8  مارس بیانیه  ی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت روز جهانی زن

بیانیه ی 8 مارس شورای هماهنگی پی دی اف

به نام خداوند جان و خرد

هشت  مارس روز جهانی زن، یادآور جنبشی فراگیر سیاسی و اجتماعی است. جنبشی که زمینه های آن در نیمه ی دوم قرن نوزدهم شکل گرفت و با برگزاری انترناسیونال زنان در اوایل قرن بیستم به جنبشی بین المللی تبدیل شد.

زنان جهان به عنوان نیمی از  جامعه ی انسانی چیزی فراتر از حق و شایستگی خود نمی خواهند.

ریشه‌ی سیاسی این روز، برگزاری اعتصابات، اعتراضات و جنبش هایی برای آگاهی بخشی و هشدار علیه نابرابری های مستمر و گاه سازمان یافته آنان بوده است.

در بسیاری از کشورهای دنیا تحت تاثیر سنت غلط مردسالارانه و انحرافات مذهبی و با برجسته کردن شخصیت‌های مذهبی و تاکید بر منزلت و ویژگی های اولیه ی زنان همچون مادربودن، همسر بودن و… سعی دارند از زن، همسر وشهروندی مطیع و رام بسازند و از این طریق حقوق و خواسته‌های آنان را نادیده گرفته و نقشی ساختگی و هدایت شده به آنان بدهند.

اما زنان همواره به چیزی که به آن اعتقاد دارندو حق خودمی دانند، می اندیشند و برای رسیدن به برابری خواهی وایفای نقش شایسته ی یک انسان درعرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی ، اقتصادی و… تلاش می کنند.

شوربختانه زنان در کشورهای جهان سوم بیش از هر جای دیگر از جهان مورد آماج انواع ستم ها و آزارها واقع شده اند، از جمله در کشور ما ایران، زنان همواره با تبعیض و نابرابری های مضاعف و چند گانه از طریق سنت های ارتجاعی و ضد انسانی مواجه بوده، حقوق مدنی و اجتماعی‌‌شان از جهات گوناگون مورد تعرض قرار گرفته است، از این رو زنان همواره خواهان :

۱. رفع تبعیض و تصویب قوانین منطبق با ارزشهای والای انسانی مانند : اصلاح قوانین ازدواج،حق برابری طلاق ، حق برابری در ارث ،آزادی درحجاب ، حق برابری در شهادت و قضاوت ، حق حضانت فرزند و…

۲. رفع تبعیض از قوانین مربوط به حقوق و دستمزد

۳. حق تشکل یابی  و برگزاری تجمع در دفاع از مطالبات زنان

۴. فراهم کردن فضای سالم و مبارزه با خشونت جنسی در محیط کار

۵. دسترسی  رایگان و همگانی زنان به تحصیل و حق داشتن شغل بویژه در مناطق محروم

6 – لغو قوانین مغایر با ارزشهای والای انسانی مربوط به زن کشی و قتلهای معروف به ناموسی.

  1. پایان دادن به ازدواج کودکان ( کودک همسری که در واقع تجاوز به کودکان است) و …
  2. آموزشهای لازم برای ارتقای بهداشت دختران در سن بلوغ و فراهم آوردن دسترسی به وسایل بهداشتی رایگان
  3. مبارزه با جرائم سازمان یافته علیه زنان مانند: روسپیگری، قاچاق انسان و دیگر جرائم مرتبط با جنسیت زنان

10 .  آموزش حقوق شهروندی به دختران

یادآوری می شود ، نگاهی به فعالیت جنبش زنان و فعالان زن در طی این سال‌ها در ایران نشان دهنده ی آگاهی، رشد و توجه به حقوق انسانی خود در جامعه ی زنان است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن عرض شادباش به زنان آگاه ،قدرتمند، شایسته و شجاع ایران بخصوص زنان معلم و زنان کنشگر صنفی  و زنده نگه داشتن یاد و خاطره ی زنان اندیشمند ،بویژه  نویسندگان ، هنرمندان ، مخترعین فعالان حقوق بشرو… که در روند توسعه یافتگی ایران نقش ارزنده ای داشته اند . این تشکل فرهنگی  هر گونه ستم و خشونت آشکار و پنهان علیه زنان جهان ،به ویژه زنان ایران را محکوم می‌کند و خواهان ارج نهادن به حقوق واقعی زنان به عنوان نیمی از  جامعه ی انسانی می باشد، همچنین این تشکل براین باور است ، که جامعه‌ی برابر، توانمند ، توسعه یافته و شکوفا جامعه ای خواهد بود، که در آن زمینه  برای حضور و نقش فعال و موثر زنان فراهم باشد،  و خواسته های انسانی  و ترقی‌خواهانه‌ی آنها محقق  شود.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

۱۳۹۹/۱۲/۱۷‌

————————

کانال تلگرامی شورای هماهنگی    https://t.me/kashowra                      :

سایت شورای : www.hamahangi.org

تماس بادبیرخانه:   @shora_hamahangi

 

14 thoughts on “بیانیه ی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.