به مناسبت پنجاه و پنجمین سال درگذشت بانو مهرتاج رخشان

مهرتاج رخشان (1260-1353ه.ش) اولین فارغ‌التحصیل مدرسه دخترانه آمریکایی تهران، مؤسس مدرسه  دخترانه «ام‌المدارس»، عضو هیات تحریریه مجله «عالم نسوان» و نویسنده نخستین نظام‌نامه‎ ی مدارس ایران برای وزارت معارف است.

نام اصلی مهرتاج رخشان، «بدرالدجی» بود که پدرش میرزا محمدباقر رضوی معروف به امام‌الحکما قاضی بر او گذاشته بود. خودش درباره نامش این‌طور می‌گوید: «پدرم اسم بدرالدجی را برایم انتخاب کرد ولی خودم وقتی بزرگ شدم و فهمیدم که این اسم یعنی ماهی در میان تاریکی از آن خوشم نیامد و نام مهرتاج را برای خودم برگزیدم. من نمی‌خواستم خودم تنها یک ماه باشم در میان دنیای تاریکی، دلم می‌خواست همه زن‌ها ماه باشند و دنیا از وجود زن پر از نور و روشنایی شود.

مهرتاج فقه، عربی، تاریخ و زبان انگلیسی را نزد پدر و مادرش آموخت. در شانزده سالگی به همراه خواهرش برای آن‌که پدرشان را وادار کنند تا به تحصیلشان در مدرسه رضایت دهد، در منزل علی‌اصغرخان اتابک که از دشمنان پدرشان بود، متحصن شدند تا پدر قبول کرد در مدرسه آمریکایی‌ها درس بخوانند. به این ترتیب او نخستین زن مسلمان ایرانی است که از مدرسه آمریکایی‌ها در ایران فارغ‌التحصیل شده است. وی پس از فارغ‌التحصیلی به معلمی ‌و مدیریت در مدارس دخترانه ادامه داد. در سال چهارم دبیرستان مسئولان مدرسه آمریکایی‌ها از پدرش می‌خواهند که به او برای ایجاد یک مدرسه‌ی دخترانه کمک کند. وی پیش از این در اداره «مدرسه شرعیات اصفهان» به صدیقه دولت آبادی کمک می‎کرد اما مدرسه ام‌المدارس را با کمک پدر تاسیس کرد.

 

خانم مدیر

بیشترین حوزه فعالیت مهرتاج رخشان در زمینه آموزش دختران بود. وی در مدرسه آمریکایی‌ها که از آن فارغ‌التحصیل شده بود، زبان و ادبیات فارسی را تدریس کرد. سپس موسس مدرسه در انزلی، مدیر و معلم در شهرهای گلپایگان، مشهد، شاهرود و ملایر شد. او همچنین به درخواست وزیر معارف نظام‌نامه‌ای برای مدارس ایران تهیه کرد که در صفحه‌ی اول نخستین شماره مجله معارف به چاپ رسید. از آنجا که دختران اجازه داشتند تا کلاس ششم درس بخوانند، وی در کنگره نسوان شرق که به سال 1311 ه.ش در تهران برگزار شد، پیشنهاد تساوی حقوق دختر و پسر را در امر تحصیلی داد. مهرتاج در خطابه خود در این کنگره تاکید کرده بود: «باید مدارس عالیه برای دخترها تهیه شود و به معارف آنها توسعه داده بشود نه اینکه صبر کنند تا دختران خودشان قابلیت پیدا کنند.

وی نهایتا در ۱۳۱۱ از اداره‎ی فرهنگ بازنشسته شد. یکی از دلایل بازنشستگی او اختلاف در مورد آموزش درس حفظ‌الصحه بود که مسئولان آن را درسی بی‌فایده می‌پنداشتند.

خانه امید

ایده‌ی «خانه امید» مهرتاج رخشان، جنبه‌ی دیگری از دغدغه‌های اجتماعی او را نشان می‌دهد. وی ایده خانه امید را برای اولین بار در آبان 1307 در مجله عالم نسوان عنوان کرد. مهرتاج بر این عقیده بود که خانه امید جایی برای اسکان زنان فاحشه و دختران فراری باشد. از نظر وی«این بی‎کسان منزل و ماوای دلگشا و مصفایی لازم دارند. این بلادیدگان اثاثیه ساده و تمیزی لازم دارند. این مظلومان خوراک معین و لباس ساده و تمیزی می‎خواهند… آنها چرخ خیاطی لازم دارند که روزی چند ساعت مشغول کار باشند، چه بیکاری منشا تمام بداخلاقی‌هاست. از همه واجب‎تر آنکه دکتر و دوا لازم دارند که مراقب و مواظب پروگرام یومیه آنها باشند و ساعات کار و درس و خورد و خوراک خواب آنها تحت یک دیسیپلین قرار بگیرد.

او هزینه‌ی اداره خانه امید، را تنها بر عهده‌ی دولت نمی‌دانست و علاوه بر کمک‌های خیریه، بر توانمند شدن زنان آسیب دیده تاکید داشت:

<< بودجه این موسسه را بنده به چهار قسم پیشنهاد می‎کنم: اول صرف قسمتی از اوقاف؛ دویم خراج مالیاتی که از فاحشه‌خانه‌ها اخذ می‌شود؛ سوم اعانه محلی که از اشخاص با شرف و متمول می‌رسد؛ چهارم قسمتی که خود آنها در عرض روز کار می‌کنند. مثلا خیاطی یک دسته از نظامیان را به عهده آنها محول کنند.>>

در سخنرانی دومین کنگره‎ینسوان شرق در سال 1311، دوباره این موضوع از سوی او مطرح شد و به پیشنهاد او ماده ۱۷ مرام‌نامه‎یکنگره‎ی بین‌المللی زنان به ضرورت لغو فحشا و بردگی اختصاص یافت.

وی وصیت کرده بود بعد از مرگش تمام دارایی‌اش به این کار اختصاص یابد.

طراحی چادر

مهرتاج رخشان طراح مدل خاصی از چادر بود که بسیار شبیه به مدل چادر ایرانی امروزی است. وی ایده‌ی طراحی را این گونه بیان می‌کند:

>>برای رفتن به مدرسه راه درازی را باید طی می‌کردم و هر روز چندین کتاب قطور مدرسه‌ای و یک ظرف غذا نیز با خود داشتم. حمل کردن اینها و گرفتن چادر به اتفاق برایم خیلی مشکل بود و همیشه در این فکر بودم که چکار کنم تا از این عذاب راحت بشوم. خلاصه بعد از مدتی با فکر زیاد به این نتیجه رسیدم که باید لباسی درست کنم که از هر جهت پوشیده باشد و در عوض دست هایم آزاد باشند.>>

استفاده از این چادر با مخالفت بسیاری همراه بود و مهرتاج نتوانست در مقابل آنها تاب بیاورد و در نهایت مجبور شد که از چادر خود استفاده کند.

حجاب و آزادی حجاب همواره دغدغه ذهنی او بود. از او به عنوان اولین دختر مسلمانی یاد می‌کنند که در جشن فارغ‌التحصیلی خود در مدرسه آمریکایی‌ها بی‌حجاب حاضر شد. علاوه بر این چند بار به دلیل نپوشیدن چاقچور از طرف پلیس دستگیر شد. همچنین وی از حامیان میرزاده عشقی، شاعر، بود که منظومه «کفن سیاه» را در انتقاد به حجاب سروده بود.

مهرتاج رخشان در سال های پایانی عمرش منزوی شد. این اتفاق بعد از بازنشستگی اجباری او در سال 1311 و پس از برگزاری کنگره نسوان شرق بود. از آن جایی که در این سال همه فعالیت‌های مستقل زنان تعلیق شد، روزنامه عالم نسوان هم تعطیل شد. این احتمال وجود دارد که وی جز منتقدین سیاست‌های رضاشاه در تاسیس کانون بانوان بوده باشد و به همین دلیل از فعالیت‌های او نه تنها استقبال نشد که جلوگیری هم به عمل آمد.

او در 29 شهریور 1353 در باغ شخصی‌اش در شهرستان دماوند در حالی از دنیا رفت که مدت‎ها پیش فراموش شده بود.


بانو مهرتاج رخشان که بودوچه کرد؟
فایل پی دی اف

منبع : ویکی پدیا

 

 

 

 

438 thoughts on “به مناسبت پنجاه و پنجمین سال درگذشت بانو مهرتاج رخشان

 1. اکبر

  درود و سپاس از تهیه و تشر این مقاله خوب و آموزنده

  Reply
  1. admin Post author

   درود
   زنده و پاینده باشید.
   بیان دیدگاه شما می تواند کمک بزرگی به ما برای بهبود سایت شود.
   چشم به راه رویداهای خبری ، مقالات ، گزارشها و… از طرف شما هستیم

   Reply
 2. tinyhomelisting.com

  The cards would stay exactly the same, but card manufacturers ongoing to master the most
  effective card components and products that might fit
  properly with every game of poker that has been played.

  Reply
 3. carwero

  Free Multiplayer & Single Player Game

  LOTRO: Kingdoms of Middle-earth
  The magnificent land of middle-earth is back in this expansion.
  Trouble has come to the Shire, Sauron is preying on the countryside and the Elven people are under threat.
  You must take on the roles of mighty heroes and lead them into battle.
  Come and join the game of middle-earth and have your own little corner of the world to save. https://toolbarqueries.google.com.af/url?q=https://senthaconi.weebly.com

  6add127376 carwero

  Reply
 4. faulcir

  Installation
  The protocol support is experimental (or proven buggy on some devices) as of version 0.60.0. Please see the code for versioning and check the changelog for further details.
  Supported interfaces
  Target interfaces
  Interfaces are specified in dotted quad IPv4 and IPv6 CIDR notation.
  Groups of interfaces may also be configured using /32 notation. For example, if a host wanted to access group 8.8.8.0/26, https://detingtabra.weebly.com

  6add127376 faulcir

  Reply
 5. irenwal

  After a simple installation process that requires some disk space, ExcelPass offers you two ways to set up the application. The first is to go through its simple wizard, which will define the type of password and possible protection level of the primary documents.
  Moreover, it offers you the opportunity to save the password in a separate file, so that it won’t be lost if you reinstall Office. The second method in the wizard is called Quick Wizard and, if you follow the step-by- https://vaiprovhighten.weebly.com

  6add127376 irenwal

  Reply
 6. yvasanb

  About Me

  Computer Tips and Support. I think you should know how to fix things yourself before you call the experts.

  MY BOOKS

  Skype Business Deluxe. Forming Business Partners with Skype – Open Sources
  MS Office 2010. The Complete Guide to Open Source
  Microsoft Office 2016 for Home and Students. Opening the Office
  door for Open Source
  Office 365 Home Premium for Home.

  LATEST BLOGPOSTS

  Microsoft’s feedback system is https://visitingmontgomery.com/?URL=https://barcuddhydtu.weebly.com

  6add127376 yvasanb

  Reply
 7. goraelou

  Switzerland strikes deal with China to fight climate change

  China was chosen as the world’s number one carbon emitter in 2014 for the first time by the International Energy Agency in Paris and the first country to set targets for itself to reduce emissions.

  “We believe this cooperation is the best choice, not only because of the favorable strategic relationship between Switzerland and China but also owing to the beneficial effects that this partnership can bring into the process of combating climate change,” http://cse.google.ms/url?q=https://trimertorsi.weebly.com

  6add127376 goraelou

  Reply
 8. kalithan

  Switch between 3 different clock configurations by clicking on the appropriate panels.
  Download the screensaver, specify the load order of your software, and that’s it. You do not have to run this software as an application. This free screensaver can run in stand-alone mode, too.

  1,125 downloads
  Clocks is a wxWidgets-based cross-platform graphic application that allows the user to share information with friends and on Internet news sites. The application has an https://perstownresas.weebly.com

  6add127376 kalithan

  Reply
 9. rasigna

  01-May-2008

  Internet Security – Web Scanners

  Using this program you can scan hosts you are going to visit for viruses and harmful scripts.

  01-May-2008

  Versatility – Internet Security

  Internet Security is very easy to use because all programs can be saved in their own individual registry. This feature saves your time trying to remember what you have already downloaded and where to put it. Each of its programs can be configured in a different registry https://www.beliveu.com/upload/files/2022/05/USLqCp7IYlmsfzTLtru3_19_2bbb23f4ab2a01b310667df8c02575f7_file.pdf 05e1106874 rasigna

  Reply
 10. Joelle Brooks

  Hey there, You have done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.|

  Reply
 11. Marlyn Moreno

  I am curious to find out what blog platform you happen to be utilizing? I’m experiencing some small security issues with my latest site and I’d like to find something more secure. Do you have any recommendations?|

  Reply
 12. Walton Carrasquillo

  I really like reading an article that will make men and women think. Also, many thanks for allowing for me to comment!|

  Reply
 13. Jermaine Franzone

  Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any ideas? Bless you!|

  Reply
 14. Francisco Tanks

  Nice blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol|

  Reply
 15. Shanta Nell

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!|

  Reply
 16. Hubert Meisenburg

  Its not my first time to pay a visit this web site, i am browsing this web site dailly and obtain good information from here every day.|

  Reply
 17. Rocco Coonfare

  Thanks in support of sharing such a pleasant thinking, post is fastidious, thats why i have read it entirely|

  Reply
 18. Tammara Santorella

  Right now it appears like Expression Engine is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?|

  Reply
 19. Roseline Burkle

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

  Reply
 20. Clemente Bittel

  I am actually delighted to read this website posts which includes lots of valuable information, thanks for providing these kinds of information.|

  Reply
 21. Ghislaine Christina

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.|

  Reply
 22. Tianna Hoistion

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.|

  Reply
 23. Jason Aronica

  I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.|

  Reply
 24. Estrella Weinman

  Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!|

  Reply
 25. Janice Straws

  It’s really a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.|

  Reply
 26. Enrique Crismon

  This article will assist the internet viewers for building up new website or even a blog from start to end.|

  Reply
 27. Danette Bishopp

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips and hints for rookie blog writers? I’d really appreciate it.|

  Reply
 28. Maryetta Deprey

  Hey there I am so happy I found your web site, I really found you by mistake, while I was researching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great jo.|

  Reply
 29. Ayana Mangold

  Hello, after reading this awesome post i am as well cheerful to share my familiarity here with mates.|

  Reply
 30. Hong Pansullo

  Hi, Neat post. There’s an issue along with your website in web explorer, would test this? IE still is the marketplace leader and a good element of folks will omit your wonderful writing because of this problem.|

  Reply
 31. Billie Breitbarth

  Wonderful items from you, man. I have bear in mind your stuff prior to and you are just too magnificent. I really like what you’ve got here, really like what you are saying and the way wherein you assert it. You’re making it enjoyable and you continue to care for to stay it wise. I can not wait to learn much more from you. This is really a terrific web site.|

  Reply
 32. Meda Trilling

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to obtain latest updates, therefore where can i do it please assist.|

  Reply
 33. Rolando Abeb

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.|

  Reply
 34. Layne Kind

  I don’t even understand how I ended up right here, but I thought this submit was once great. I do not know who you are but certainly you’re going to a well-known blogger should you aren’t already. Cheers!|

  Reply
 35. Raylene Nickey

  This is my first time go to see at here and i am genuinely happy to read everthing at single place.|

  Reply
 36. Annie Kuyper

  I’m excited to uncover this page. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you saved as a favorite to see new things in your site.|

  Reply
 37. Maude Wares

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?|

  Reply
 38. Elli

  hi!,I like your writing very much! share we communicate more approximately your post on AOL? I need a specialist in this house to unravel my problem. Maybe that is you! Taking a look ahead to see you. |

  Reply
 39. Yessenia

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.|

  Reply
 40. Anibal

  Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thanks once again.|

  Reply
 41. ağrı gangbang chubby shaved etek

  Mariya Miteva Bulgarian Porno Casting. softcore babe amateur casting bulgarian. 14:47.
  9 years ago. xHamster. Huge-titted Bulgarian Escort Damsel Playing dildo oiled babe
  big tits escort bulgarian beauty. 7:10. 4 years ago.
  PornoXO. Svirka. blowjob straight bulgarian milf. 4:
  10.

  Reply
 42. pregnant german throat derin boğaz

  Season 1. Nesrin, who is happy that Türkan got married, does not know that she has left her daughter in the middle of
  the fire of hell. The peaceful days of the Kalender Family are now long
  gone and nothing will be the same. Türkan, who kept silent against Rüchan’s violent oppression,
  gets closer to Somer.

  Reply
 43. tracfone coupon

  Hey there, You have done an excellent job.
  I will definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this site.

  Have a look at my blog post :: tracfone coupon

  Reply
 44. casino online

  I came to this site with the introduction of a friend around me and I was very impressed when I found your writing. I’ll come back often after bookmarking! casino online

  Reply
 45. 온라인포

  I would like to introduce you to my site.

  카지노사이트 🌺🌺🌺 https://8mod.net/pharaoh/ 🌺🌺🌺 바카라사이트 / 온라인카지노 / 우리카지노 / 토토사이트 / 파라오카지노 / 퍼스트카지노 / 메리트카지노 / 스포츠토토사이트 / 카지노 / 라이브카지노 / F1카지노 / 개츠비카지노 / 더킹카지노 / 슬롯머신사이트 / 홀덤사이트 / 포커사이트 / IDN포커 / 온라인홀덤 / 온라인포 /

  Reply
 46. 바카라사이트

  I would like to introduce you to my site.

  🍟🍟🍟 https://main7.net/baca/🍟🍟🍟

  카지노사이트 게임토크에서 각종 온라인 바카라, 슬롯머신, 룰렛, 스포츠토토, 바둑이, 릴게임, 경마 게임 정보를 제공합니다! 안전한 카지노사이트추천 과 각종 이벤트 쿠폰을 지급합니다!

  Reply
 47. Marta

  It’s actually very complex in this full of activity life to listen news on TV, so
  I only use internet for that purpose, and take the most up-to-date news.

  Reply
 48. Mariano

  Excellent post. Keep posting such kind of information on your blog.

  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve done an incredible job. I
  will definitely digg it and in my view suggest to my friends.
  I am confident they will be benefited from this site.

  Reply
 49. clomid en venta en Ciudad de México sin receta

  Howdy! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find
  a template or plugin that might be able to correct this problem.

  If you have any recommendations, please share. Cheers!

  Reply
 50. compra ponstel en Perú

  I absolutely love your website.. Excellent colors &
  theme. Did you develop this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m attempting to create my
  very own website and would love to learn where you
  got this from or just what the theme is named.

  Thank you!

  Reply
 51. Thurman

  I’m extremely impressed along with your writing talents and also with the structure on your blog.

  Is this a paid topic or did you modify it yourself?

  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s uncommon to see a nice blog like this one today..

  Reply
 52. estrace avec ou sans ordonnance en France

  obviously like your web-site but you need to check the
  spelling on quite a few of your posts. A number of them are
  rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the truth on the other hand
  I will surely come again again.

  Reply
 53. биткоин және догекоин құны

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my
  blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Reply
 54. Obtenez des informations sur la posologie de la dicyclomine en ligne

  Just wish to say your article is as astonishing.
  The clearness in your submit is just excellent and that i can suppose you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to stay up to date with drawing close
  post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *